Koniec Komunistycznej Partii Polski? Ziobro wystąpił z wnioskiem o delegalizację

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację Komunistycznej Partii Polski. 

"Działania w tym zakresie zostały podjęte na wniosek osób fizycznych. W pismach kierowanych do prokuratury wskazywały one, że Komunistyczna Partia Polski między innymi odwołuje się w swoim programie i praktykach do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu, co jest niezgodne z Konstytucją RP", poinformowała portal wPolityce.pl Prokuratura Krajowa.

Dodano, że "w programie KPP wyrażany jest zachwyt nad systemem politycznym Związku Radzieckiego. Członkowie partii wykazują na wyższość ustroju panującego w ZSRR w okresie czerwonego terroru, wielkiego głodu i terroru stalinowskiego, nad wolnorynkowym ustrojem demokratycznym. Wychwalają oni także stopień demokratyzacji życia publicznego w ZSRR, krzewienie kultury przez bolszewików i utrwalanie powszechnego dobrobytu".

Jak ocenił Zbigniew Ziobro, takie dążenie do wprowadzenia ustroju komunistycznego w Polsce stanowi odwoływanie się do praktyk działania komunizmu, a także jego totalitarnych metod. 

"[...] w Polsce [...] nie ma miejsca dla partii politycznych i organizacji, odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu. [...] Ustrojodawca nie bez powodu postawił znak równości między totalitarnymi metodami działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, uniemożliwiając organizacjom, w tym partiom, odwoływanie się do nich. Z tego względu Prokurator Generalny uznał, że zarówno cele, jak i działalność Komunistycznej Partii Polski, muszą zostać uznane za niezgodne z Konstytucją, a jej funkcjonowanie powinno zostać przerwane", poinformowała Prokuratura Krajowa.

Zdjęcie: Flickr

Źródło

SKOMENTUJ

9-1 =