Zgwałcił i zakopał żywcem 16-letnią dziewczynę, teraz doczekał się wymierzenia najwyższej kary

Morderca, który zgwałcił, pobił i zakopał żywcem 16-letnią dziewczynę doczekał się wymierzenia najwyższej kary prawa federalnego USA. 49-letni Orlando Hall został stracony w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana. Sąd Najwyższy USA nie przychylił się do wniosku o odroczenie egzekucji.

W 1995 roku Orlando Hall dopuścił się brutalnego morderstwa na 16-letniej Lisy Rene. Mężczyzna miał udać się do mieszkania dziewczyny, by policzyć się z braćmi Lisy, dilerami którzy byli winni Hallowi pieniądze. Pięciu mężczyzn, którzy przybyli po pieniądze nie zastali na miejscu dilerów. Hall w odwecie porwał dziewczynę, zgwałcił ją i pobił łopatą, a następnie żywcem pogrzebał szesnastolatkę.

Wyrok został wykonany w więzieniu w Terre Haute, w czwartek o 23:47 czasu lokalnego. Sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych odrzucił wniosek obrońców o odroczeniu egzekucji. Wniosek adwokaci oparli o brak recepty na pentobarbital, wcześnie składali wniosek powodu faktu, że czarnoskóry Hall został skazany przez ławę przysięgłych złożoną wyłącznie z białych. Oba wnioski zostały jednak odrzucone.

26 lat po tragedii i po wydanym wyroku rodzina Lisy wydał oświadczenie w którym czytamy:

"Dzisiejszy dzień oznacza koniec bardzo długiego i bolesnego rozdziału w naszym życiu" - powiedziała Pearl Rene siostra Lisy. "Moja rodzina i ja odczuwamy ulgę, że to już koniec".

Trzech mężczyzn w trakcie procesu poszło na ugody, w ramach których zeznawali przeciwko Hallowi i piątemu uczestnikowi ataku. Śmierć Halla jest ósmym takim wyrokiem wykonanym w tym roku pod rządami Donalda Trumpa, po 17 latach przerwy w federalnych egzekucjach.

W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od 1988 (ostatni wyrok wykonano 21 kwietnia 1988 w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich na Andrzeju Czabańskim skazanym za gwałt i zabójstwo). Kara śmierci w Polsce była stosowana nieprzerwanie od początku państwa polskiego, zniesiona w prawie karnym w 1998 roku, a w 2013 Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przepisów znoszących karę śmierci we wszystkich okolicznościach nawet w okresie wojny.

Źródło

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

9-1 =