Kiedy dzieci wrócą do szkoły i co ze szczepieniem nauczycieli? Minister edukacji komentuje

Wielu rodziców zastanawia się, co będzie po 17 stycznia - wtedy kończą się ferie zimowe. Czy ich dzieci nadal będą musiały uczyć się zdalnie, czy może wrócą do szkoły?

Minister edukacji, Przemysław Czarnek zabrał głos w tej sprawie. Wyjaśnił, że to, czy powrót po 17 stycznia będzie możliwy zależy od dynamiki rozwoju pandemii. Gdyby stało się to możliwe, jako pierwsi do szkoły powrócą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Niewykluczone, że uczniowe klas VIII oraz maturalnych także wrócą do szkół. 

"Stopniowo, hybrydowo, bądź stacjonarnie, ale ten powrót jest rzeczywiście możliwy. Wszystko zależy od tego jak epidemiolodzy, wirusolodzy ocenią dynamikę rozwoju pandemii koronawirusa w tym okresie poświątecznym, noworocznym. W pierwszym tygodniu ferii będziemy w kontakcie z dyrektorami szkół by te informacje im przekazywać", wyjaśnił minister. 

"[...] Jesteśmy zwolennikami jednak uruchamiana tego ruchu oświatowego w całej Polsce w jednym momencie, żeby nikt nie był poszkodowany" - dodał. 

Warto wspomnieć, że do 17 stycznia wydłużono dodatkowy zasiłek opiekuńczy. 

Ministra zapytano także o szczepienia nauczycieli. 

W Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił: "Wszystko zależy od tego, w jakiej ilości szczepionka się pojawi [...]. Jest takie założenie, żeby szczepienie nauczycieli rozpocząć już w drugiej połowie stycznia".

"Myślę, że koniec stycznia i luty to jest ten okres, kiedy nauczyciele, oczywiście ci, którzy będą chcieli, będą poddawani szczepieniom. Jest to dobrowolne, pamiętajmy o tym, a zachęcam do tego wszystkich", oznajmił minister. 

Zdjęcie: Pxhere

Źródło

SKOMENTUJ

2×1 =