Katedra w Kordobie zostanie oddana muzułmanom? Tego domaga się jeden z emiratów

Po przejęciu Hagia Sophii muzułmanie przypominają sobie o kolejnych meczetach, które niegdyś były pod ich kuratelą. Pierwszą katedrą w kolejce do religijnego przejęcia może być dawny meczet w Kordobie.

Żądania do dawnego meczetu w hiszpańskiej Kordobie, a obecnie chrześcijańskiej katedry wysunął władca emiratu Szardża, Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi, który w wywiadzie dla Sharjah News wyznał, że po przekształceniu Katedry w Stambule nadszedł czas zwrotu Mezquita Catedral (meczet-katedra) w Kordobie.

Żądania wypowiedziane w wywiadzie brzmiały:

''Żądamy zwrotu meczetu w Kordobie, gdyż jest własnością muzułmanów i został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart''.

Dyskusje na temat katedry rozpoczęły się już w 2004 roku, wtedy jeden z przywódców muzułmańskich, Muhammad Manan, oświadczył, że władze powinny "zwolnić" dla muzułmanów meczet w Kordobie.

Naciskom ze strony muzułmańskiej społeczności nie ulega biskup Kordoby Demetrio Fernandez, który już kilka razy zapowiedział, że nie zgodzi się na odbywanie islamskich obrzędów religijnych. Biskup podkreślał, że pomysł dopuszczenia do  korzystania z katedry przez muzułmanów doprowadzi do usunięcia chrześcijan z świątyni. Według biskupa  katedra należała do kościoła przez 16 wieków, a okupowana była przez muzułmanów o wiele krócej, bo przez 400 lat.

Katedra w Kordobie została zbudowana jako meczet na miejscu wcześniejszego kościoła wzniesionego przez Wizygotów. W latach 784–785 emir Kordoby z dynastii Umajjadów, Abd ar-Rahman I odkupił od chrześcijan świątynię i wybudował na jej miejscu meczet. Muzułmańska świątynia przylegała do pałacu emira Kordoby. W 1236 Kordobę zajął Ferdynand III Święty (król Kastylii) i przekształcił meczet w kościół.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

7×6 =