Irak wydał nakaz aresztowania Donalda Trumpa za zlecenie zabójstwa generała Sulejmaniego

Sąd śledczy w Bagdadzie wydał nakaz aresztowania prezydenta USA. Powodem wydania nakazu był atak na irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, który przeprowadzono z polecenia Donalda Trumpa. W czasie ataku oprócz generała Sulejmaniego zginęło osiem osób, a dziewięć zostało rannych.

Wróćmy pamięcią do wydarzeń sprzed roku. Podczas amerykańskiego ataku na lotnisku w Bagdadzie 3 stycznia 2020 ginie Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds. Wraz z irańskim generałem ginie 8 innych osób, w tym Abu Mahdi al-Muhandis reprezentujący szyickie Siły Mobilizacji. USA potwierdza, że zamach na generała był poprowadzony za poleceniem Donalda Trumpa. Władze Syrii, Iraku i Rosji skrytykowały decyzję Stanów Zjednoczonych. Poparcie USA otrzymało z Izraela, który ogłosił jednocześnie alarm z obawy przed możliwym odwetem.

Decyzja o postawieniu zrzutów popełnienia morderstwa z premedytacją przez Donalda Trumpa, została podjęta przez sąd w Bagdadzie po otrzymaniu zeznań powodów z rodziny Abu Mahdi al-Muhandisa. W wypadku zatrzymania prezydenta USA w Iraku, za postawione zarzuty grozi mu kara śmierci.

Obecnie Kongres zatwierdził wygraną Demokraty Joe Bidena w wyborach prezydenckich i 20 stycznia planowane jest przekazanie władzy nowemu prezydentowi. Trump jednak dalej podkreśla, że wybory zostały sfałszowane i nie pozwoli na zmianę władzy.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

6-1 =