
Czy Iran weźmie odwet za śmierć irańskiego naukowca Mohsena Fachrizadeha? W poniedziałek Hasan Rouhani bezpośrednio oskarżył Izrael o przeprowadzenie zamachu na naukowca odpowiedzialnego za program nuklearny. Napięte stosunki pomiędzy Iranem i Izraelem niebezpiecznie zbiegają się ze zmianami na fotelu prezydenckim w Waszyngtonie.
Chociaż Izrael do tej pory nadal nie zabrał głosu w sprawie zamachu na Mohsena Fachrizadeha, już wcześniej był podejrzewany o zabójstwo irańskich naukowców.
???? Hassan Rouhani officially declares "Israel" as the perpetrators of the assassination of martyr Fakhrizadeh pic.twitter.com/3GRYhRMbN0
— Mahyar???? (@Mahyar3138) December 14, 2020
Podczas konferencji prasowej prezydent Iranu Hasan Rouhani oskarżył Izrael o celowe wprowadzenie stanu niestabilności i wojny w ostatnich dniach administracji Trumpa, a samo zabójstwo określił jako narzędzie reżimu syjonistycznego. Prezydent zapowiedział, że pomści śmierć naukowca, ale jednocześnie nie pozwoli Izraelowi decydować o czasie i miejscu odwetu, a Iran nie dopuści do niestabilności w regionie.
Satellite-controlled machine-gun with "artificial intelligence" used to kill Iran's top nuclear scientist, Revolutionary Guards commander says https://t.co/lYEglkYN2C
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 7, 2020
Mohsen Fachrizadeh był szefem irańskiego programu nuklearnego. Zmarł 27 listopada w zamachu, do którego doszło w pobliżu Teheranu. Pojazd, którym poruszał się naukowiec wybuchnął, a w jego kierunku zostało oddane kilkanaście strzałów. Mężczyzna zmarł po przewiezieniu do okolicznego szpitala.
Mohsen Fakhrizadeh, le physicien nucléaire iranien assassiné le 27 novembre dernier, a été tué par une mitrailleuse «contrôlée par satellite» avec l'assistance d'une «intelligence artificielle» https://t.co/qiac5P6nZE pic.twitter.com/LNvA3ZrCq5
— Le Parisien (@le_Parisien) December 7, 2020
Izrael upiera się, że Iran nadal ma ambicję rozwoju broni jądrowej, wskazując na program rakiet balistycznych Teheranu i badania nad innymi technologiami. Sam Iran od dawna utrzymuje, że jego program nuklearny służy celom pokojowym.
SKOMENTUJ