Czeka nas lockdown na święta? Minister Niedzielski komentuje

Każdego Polaka mogła zaskoczyć nagła decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy na chwilę przed 1 listopada. Teraz wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia.

O to, czy na święta czeka nas lockdown zapytano w "Dzienniku Gazecie Prawnej" ministra Adama Niedzielskiego. Szef resortu zdrowia odpowiedział:

"Byłem zwolennikiem ustalenia sztywnych kryteriów, żebyśmy wszyscy wiedzieli, co nas czeka. Ale to nie jest tak, że będziemy podejmować decyzje tylko na podstawie dziennej liczby zakażeń czy zachorowań. [...]"

"Co do Wszystkich Świętych podjęliśmy słuszną decyzję, nie mamy dziś eskalacji zakażeń. Można dyskutować oczywiście o dniu, w którym ją ogłosiliśmy, ale oceniajmy po efektach: dwa tygodnie po Wszystkich Świętych nie ma skoku zakażeń. W epidemii nie ma prostych decyzji", podkreślił Niedzielski.

"Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo", powiedział minister zauważając, że trzeba bardzo ostrożnie luzować obostrzenia.

Dopiero kolejne tygodnie wraz z danymi na temat zachorowań upewnią nas, jak w tym roku będą wyglądały święta.

Źródło

SKOMENTUJ

5×1 =