40 rolników zabitych przez islamskich bojowników Boko Haram [ZDJĘCIA]

Do ataku doszło po wyborach lokalnych, w których mieszkańcy Borno wzięli udział pierwszy raz od 2009 roku. W sobotę grupa bojowników Boko Haram wymordowała 43 rolników. Władze potępiły atak, który jest kolejnym bestialskim atakiem na lokalną społeczność w przeciągu roku.

Społeczność Borno, zajmująca się uprawą ryżu, została zaatakowana podczas zbiorów. Rolników łapano i doraźnie zabijano. Jak podają lokalne władze, w wyniku ataku 43 osoby zostały zabite, 6 jest rannych, a 8 uznaje się za zaginione. 

Wcześniej grupa rolników miała zatrzymać aktywistę z grupy Boko Haram. Samotny mężczyzna przyszedł nękać farmerów, żądając od nich pieniędzy, a także... gotowania. Rolnicy zatrzymali go po wejściu do toalety, związali i przekazali władzom. Niestety lokalni przedstawiciele władz nie ochronili ludności, którą Boko Harm zaatakowało w odwecie za pojmanego strażnika.

Prezydent Nigerii Muhammadu Buhari wyraził żal z powodu zabójstw. W wydanym oświadczeniu czytamy:

"Potępiam zabijanie naszych ciężko pracujących rolników przez terrorystów w stanie Borno. Cały kraj cierpi z powodu tych bezsensownych zabójstw. Moje myśli są z ich rodzinami w tym smutku. Niech ich dusze spoczywają w pokoju".

Mieszkańcy Borno po raz pierwszy od 11 lat oddawali głosy w wyborach do rad lokalnych. Buhari zapowiedział, że rząd udzielił niezbędnego wsparcia wojskowego, aby "podjąć wszelkie niezbędne kroki w celu ochrony ludności kraju i jego terytorium".

Sobotni atak nie był pierwszym atakiem na rolników w okolicy. W październiku ubiegłego roku 22 innych rolników zginęło już w podobnych okolicznościach, gdy pracowali na swoich polach.

Boko Haram to zmilitaryzowana muzułmańska organizacja ekstremistyczna powstała w Nigerii, domagająca się wprowadzenia szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii i zakazania zachodniej edukacji. Organizacja krytykuje udział w wyborach, a sama nazwa organizacji jest często  interpretowana jako "Książki to grzech" lub "Nowoczesne wychowanie to grzech".

Źródło

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

6-1 =