
Rok 2020 to nie tylko pandemia. To również rok, w którym Wielka Brytania jako pierwszy kraj członkowski wystąpiła z Unii Europejskiej. Data 31 stycznia 2020 roku to dzień wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Dlaczego więc Brexit nie został zakończony?
Wielka Brytania została zobowiązana do pozostania w UE przez dodatkowe 11 miesięcy, czyli do końca roku. W tym okresie miały ukształtować się stosunki kraju, który opuszcza Unię w kwestii handlu, imigracji i kluczowych obszarów gospodarki dotyczących sąsiednich państw. Na poczet tych zmian jest negocjowana odpowiednia umowa. Problem leży w kwestii akceptacji każdego punktu umowy, który musi być zaakceptowany przez dwa parlamenty.
Negocjacje trwają od marca i nie widać końca. Jednym z głównych sporów między parlamentami jest obszar połowów oraz dostęp łodzi UE do wód Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi na ciągnący się spór, rząd w Londynie przyjął ustawę o rynku wewnętrznym, która mogłaby unieważnić umowę o wystąpieniu, którą UE negocjuje z Londynem. Wielka Brytania zapowiedziała też parlamentarzystom UE, że nie zawaha odejść od stołu negocjacyjnego.
Jeżeli Wielka Brytania nie zawrze odpowiedniej umowy przed 31 grudnia, opuści UE i będzie handlować z Unią na zasadach podobnych do Chin i USA. Oznacza to wprowadzenie ceł i kontroli granicznych, które utrudnią handel.
Wielka Brytania i Kanada zawarły w sobotę przejściową umowę o wolnym handlu, która zapewnia utrzymanie handlu na obecnych zasadach. W wypadku nie podpisania odpowiedniej umowy z UE handel między państwami będzie odbywał się bez przerw. Wielka Brytania eksportuje do Kanady wołowinę, ryby, produkty rybne oraz napoje bezalkoholowe, a roczna wartość tego rynku wynosi 20 miliardów funtów.
Brexit: Wielka Brytania i Kanada mają nową przejściową umowę o wolnym handlu wartą 20 mld funtów https://t.co/bvq7dOVStn
— Forsal.pl (@forsalpl) November 21, 2020
Wielka Brytania wprowadziła już odpowiednie rozwiązanie dotyczące osób, które pracowały i zamieszkały na terenie kraju przed wystąpieniem z UE.
Obywatele Unii Europejskiej, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii przed jej wyjściem z Unii Europejskiej, będą mogli pozostać w kraju i żyć tak, jak do tej pory – uczyć się, pobierać przysługujące im zasiłki czy korzystać ze służby zdrowia. Zatrudnienie po Brexicie również nie ulegnie zmianie. Przebywający w Wielkiej Brytanii obywatele UE muszą pamiętać, że jeśli będą chcieli pozostać w kraju dłużej niż do 31 grudnia 2020 r., będą musieli przed tą datą zaaplikować w systemie osiedleńczym dla obywateli UE.
SKOMENTUJ