Cichanouska wzywa Unię Europejską do wsparcia ‘’budzącego się kraju’’ [wideo]

Swiatłana Cichanouska  wzywa europejskich przywódców, by nie uznawali wyników prezydenckich na Białorusi. W swoim wystąpieniu liderka białoruskiej opozycji wzywa do poparcia "budzącej się Białorusi’’.

„Wzywam was, abyście nie uznawali tych oszukańczych wyborów. Pan Łukaszenko stracił wszelką legitymację w oczach naszego narodu i świata" - powiedziała Cichanouska

W wyborach prezydenckich Łukaszenko uzyskał miażdżący wynik 80% poparcia wyborców, co dało mu możliwość objęcia urzędu prezydenckiego po raz szósty. Kandydatka opozycji uzyskała według oficjalnych wyników zaledwie 10 procent. Wynik został przez nią okrzyknięty jako sfałszowany, a sama Swiatłana Cichanouska po wysunięciu żądań o ponownym przeliczeniu głosów wyjechała na Litwę, gdzie otrzymała schronienie.

Liderka opozycji zapowiedziała również, że jest gotowa stanąć na czele rewolucji, by ułatwić kolejne wybory, które miałby zostać przeprowadzone zgonie z zasadami demokratycznymi. Powołała również narodową radę koordynacyjną Białorusi, która ma poprowadzić proces pokojowego przekazania władzy poprzez dialog.

W trwających protestach na Białorusi zostało zatrzymanych prawie 7000 osób, wielu z protestujących zostało rannych w starciu z policją. Strajki rozpoczęły się również w kilku dużych zakładach przemysłowych , które żądają rezygnacji ze stanowiska obecnego prezydenta.  

W czasie środowej wideokonferencji przywódców UE w sprawie sytuacji na Białorusi, przywódcy europejscy byli niemal zgodni co do obowiązkowego powtórzenia wyborów prezydenckich, zakończenia przemocy, rozpoczęcia dialogu i braku zewnętrznej ingerencji. Kanclerz Niemiec, Angela Merkel podziękowała Polsce i krajom bałtyckim za zainicjowanie spotkania poświęconego wydarzeniom na Białorusi. 

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

9+2 =