Cała Polska w czerwonej strefie! Od soboty nowe obostrzenia

Od soboty, tj. 24 października, cała Polska będzie w czerwonej strefie. W trakcie konferencji prasowej, premier Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach. 

KONFERENCJA NA ŻYWO:

Wiadomo już, że szkoły podstawowe od 4 do 8 klasy pracować będą w trybie zdalnym. Co więcej, osoby do 16 r. ż.w godz. 8-16 nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej. 

Kolejnym obostrzeniem jest zamknięcie na najbliższe dwa tygodnie restauracji, pubów, kawiarni i innych lokali gastronomicznych. Lokale te będą mogły serwować dania na wynos. 

Rząd zakazał również zebrań i spotkań powyżej 5 osób w grupie. Przepis ten nie dotyczy osób, które razem mieszkają. Wyjątkiem mają być również spotkania spowodowane kwestiami zawodowymi (np. budowlańcy w trakcie robót). 

Premier podkreślił również, że szczególną opieką powinniśmy otoczyć osoby starsze, które są najbardziej narażone na śmierć w wyniku zarażenia. Zamknięte mają zostać m.in. sanatoria.

Seniorzy po 70. roku życia nie będą mogli opuszczać miejsc zamieszkania - z wyłączeniem:
- zaspokajania podstawowych czynności życiowych (np. wyjścia do apteki czy sklepu);
- wyjścia w związku z pracą; 
- sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego. 

"Przed nami krytyczny tydzień. Przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z eskalacją, czy ten wzrost zachorowań się zmieni. Spełniają się czarne scenariusze" - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski. 

SKOMENTUJ

9-2 =
FreX 23.10.2020 Strajk generalny?