Brexit dopełni się z przyjściem nowego roku. Wielka Brytania zatwierdza porozumienie handlowe z UE

Czy z Unią Europejską można się rozstać? Wygląda na to, że ta sztuka udała się Wielkiej Brytanii. Brytyjska Izba Gmin przegłosowała w środę przyjęcie umowy handlowej z Unią Europejską. Tym samym żegnając się z UE na zasadach wzajemnego porozumienia. Czy kolejne państwa pójdą drogą Londynu?

W stosunku 521 do 73 głosów Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła w środę umowę handlową z Unią Europejską. Przeciwnicy wystąpienia z UE krytykowali umowę, która według nich nie pozwoli na utrzymanie płynności handlowej z innymi państwami. Przeciwne opinie można było usłyszeć z drugiej strony, zwolennicy Brexitu wykazywali zadowolenie z odzyskania niezależności od Brukseli.

Kolejnym etapem legalizacji umowy jest głosowanie w Izbie Lordów i formalna zgoda od królowej Elżbiety II.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel również podpisali umowę podczas krótkiej ceremonii w Brukseli, która miała miejsce w środę rano. Wielka Brytania ostatecznie wystąpi z UE w czwartek o północy czasu brukselskiego i o 23:00 w Londynie.

Umowa będzie regulować stosunki pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Po wystąpieniu z Unii, Wielka Brytania będzie mogła nadal handlować z 27 państwami UE bez ceł i kontyngentów. Stosowny zapis w umowie ma uchronić zyski Londynu z handlu, które wynoszą 660 miliardów funtów rocznie. Pomimo stosownej umowy kilka kwestii ulegnie zmianie, i tak m.in. turyści odwiedzający Wyspy będą musieli posiadać ubezpieczanie podróżne, a dostawcy będą musieli przygotować odpowiednie deklaracje celne.  

Premier Johnson podkreślił że Wielka Brytania będzie teraz "handlować i współpracować z naszymi europejskimi sąsiadami na warunkach przyjaźni i dobrej woli, zachowując jednocześnie suwerenną kontrolę nad naszym prawem i narodowym przeznaczeniem".

W referendum, które odbyło się 2016 roku, obywatele Wielkiej Brytanii w 51,89% opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Za zachowaniem członkostwa w UE głosowało 16 141 241 wyborców, za opuszczeniem UE 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2%.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

6-3 =