
Czy z Unią Europejską można się rozstać? Wygląda na to, że ta sztuka udała się Wielkiej Brytanii. Brytyjska Izba Gmin przegłosowała w środę przyjęcie umowy handlowej z Unią Europejską. Tym samym żegnając się z UE na zasadach wzajemnego porozumienia. Czy kolejne państwa pójdą drogą Londynu?
W stosunku 521 do 73 głosów Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła w środę umowę handlową z Unią Europejską. Przeciwnicy wystąpienia z UE krytykowali umowę, która według nich nie pozwoli na utrzymanie płynności handlowej z innymi państwami. Przeciwne opinie można było usłyszeć z drugiej strony, zwolennicy Brexitu wykazywali zadowolenie z odzyskania niezależności od Brukseli.
Kolejnym etapem legalizacji umowy jest głosowanie w Izbie Lordów i formalna zgoda od królowej Elżbiety II.
“I’m very pleased to tell you, this afternoon, that we’ve completed the biggest trade deal yet, worth £660bn a year”
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) December 24, 2020
UK Prime Minister Boris Johnson says the EU-UK trade deal takes “back control of our laws and destiny”
https://t.co/OmEeMh6LuI pic.twitter.com/GQ7YHTnPic
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel również podpisali umowę podczas krótkiej ceremonii w Brukseli, która miała miejsce w środę rano. Wielka Brytania ostatecznie wystąpi z UE w czwartek o północy czasu brukselskiego i o 23:00 w Londynie.
Umowa będzie regulować stosunki pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Po wystąpieniu z Unii, Wielka Brytania będzie mogła nadal handlować z 27 państwami UE bez ceł i kontyngentów. Stosowny zapis w umowie ma uchronić zyski Londynu z handlu, które wynoszą 660 miliardów funtów rocznie. Pomimo stosownej umowy kilka kwestii ulegnie zmianie, i tak m.in. turyści odwiedzający Wyspy będą musieli posiadać ubezpieczanie podróżne, a dostawcy będą musieli przygotować odpowiednie deklaracje celne.
Od 1 stycznia 2021 r. podczas podróży z ???????? do ???????? pamiętaj o zachowaniu limitów przywozowych wyrobów tytoniowych.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) December 30, 2020
Limity zależne są od rodzaju transportu.#Brexit #akcyza
Więcej informacji ➡️ https://t.co/TFkww4yVlp pic.twitter.com/Q8uFxK1DOy
Premier Johnson podkreślił że Wielka Brytania będzie teraz "handlować i współpracować z naszymi europejskimi sąsiadami na warunkach przyjaźni i dobrej woli, zachowując jednocześnie suwerenną kontrolę nad naszym prawem i narodowym przeznaczeniem".
W referendum, które odbyło się 2016 roku, obywatele Wielkiej Brytanii w 51,89% opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej. Za zachowaniem członkostwa w UE głosowało 16 141 241 wyborców, za opuszczeniem UE 17 410 742 wyborców. Frekwencja wyniosła 72,2%.
SKOMENTUJ