Brenton Tarrant skazany! To pierwszy taki wyrok w historii

W czwartek zapadł wyrok w sprawie ataków terrorystycznych na meczety w nowozelandzkim Chirstchurch, do których doszło w marcu 2019 roku. 29-letni Brenton Tarrant został skazany na bezwzględne dożywocie. 

To pierwszy przypadek w historii Nowej Zelandii, gdy orzeczono karę dożywocia bez możliwości wcześniejszego ubiegania się o warunkowe zwolnienie - od czasu zniesienia kary śmierci w 1961 r. najsurowszą orzeczoną karą było dożywocie z możliwością ubiegania się o zwolnienie po 30 latach. Co więcej - nigdy wcześniej w Nowej Zelandii nie skazano nikogo za terroryzm. 

Tarrant przyznał się do zabójstwa 51 osób, usiłowania zabójstwa kolejnych 40 i dokonania ataku terrorystycznego. Jak podały media, miał on przyjąć wyrok "z dumą" - nie sprzeciwił się również wnioskowi prokuratury o dożywocie. W trakcie przypominania mu o ofiar nie okazywał ani skruszenia, ani zawstydzenia. 

"Twoje zbrodnie są tak nikczemne, że nawet jeśli zostaniesz w więzieniu do śmierci, nie wyczerpie to wymogów kary” - powiedział w czwartek sędzia Cameron Mander.

Proces wzbudzał ogromne emocje również dlatego, że na sali pojawili się krewni ofiar oraz niedoszłe ofiary. "Zasługujesz na to, by zostać pochowanym na wysypisku śmieci" - wykrzyczał Ahad Nabi, syn jednej z ofiar.

Wyrok, który zapadł w czwartek zakończył czterodniową rozprawę w sądzie, w trakcie której przesłuchano aż 91 osób. 

W następstwie ataku terrorystycznego Nowa Zelandia wprowadziła surowsze przepisy dotyczące posiadania broni.

 

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

7-1 =
Andrzej Zalewski 30.08.2020 Dlaczego podczas mordów na chrześcijanach nie podkreśla się tak dosadnie przynależności napastnika do społeczności muzułmańskiej?
Mario 29.08.2020 Chwała bohaterom!
Karol 27.08.2020 Ciekawe czy równie surową karę dostał by muzułmanin, który zamordował by 51 chrześcijan !?
Mario 27.08.2020 Dla Mnie Bohater
zaju1 27.08.2020 Bohater jest naszym przykladem!
Konrad 27.08.2020 Bohater za co to taka kara . Trzeba robić manifestacje.