Białoruś wystawiła list gończy za Swiatłaną Cichanouską! Jaki los czeka rywalkę Łukaszenki?

Startowała w walce o fotel prezydenta Białorusi, walkę przegrała, a teraz Białoruś ściga ją listem gończym. Swiatłana Cichanouska właśnie stała się numerem jeden na liście poszukiwanych na Białorusi. Jaki los czeka rywalkę Aleksandra Łukaszenki?

List gończy wystawiony na Swiatłaną Cichanouską na Białorusi będzie obowiązywał również w Rosji. Taką informacje przekazała rosyjska agencja TASS. Była rywalka Łukaszenki wyjechała z kraju 9 kwietnia, a azylu udzieliła jej Litwa.

Po publikacji wyników wyborów Swiatłana Cichanouska zaapelowała 14 sierpnia do społeczności międzynarodowej o uznanie jej za zwycięzcę. Następnie utworzyła Radę Koordynacyjną, która miała za zadanie przekazać władzę z rąk obecnego prezydenta do rąk demokratycznie wybranego przywódcy.

Kampania prezydencka Swiatłany Cichanouskiej zapoczątkowała protesty społeczności białoruskiej, których głównymi celami są:
- doprowadzenie do dymisji prezydenta Aleksandra Łukaszenki,
- uwolnienie Siarhieja Cichanouskiego, Wiktora Babaryki i innych więźniów politycznych,
- przeprowadzenie uczciwych wyborów,
- przywrócenie Konstytucji z 1994 roku,
- uznanie oficjalnych wyników wyborów prezydenckich z 9 sierpnia 2020 roku za nieważne i uczciwe przeliczenie głosów,
- zaprzestanie używania siły względem demonstrantów i stosowania tortur.

Po wyborach niektóre z krajów (w tym niemieckie władze) nie uznały Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi. 6 października doszło do spotkania Cichanouskiej z Angelą Markel, a samo spotkanie trwało 45 minut. Niedoszła prezydent Białorusi spotkała się również z przedstawicielami Zielonych, którzy wezwali UE, by ta nałożyła sankcje na samego Łukaszenkę.

Źródło

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

7×4 =