Amerykański koncern farmaceutyczny domaga się natychmiastowego masowego użycia szczepionki przeciwko COVID-19

Pfizer Inc. koncern farmaceutyczny z siedzibą w Nowym Jorku, zwrócił się do amerykańskiego rządu, z prośba o stworzenie warunków do awaryjnego użycia szczepionki COVID-19 już w grudniu. Swoje żądania amerykański koncern tłumaczy troską o dobro obywateli. Pfizer, uważa że użycie szczepionki w przyszłym miesiącu szybko zakończy pandemię.

Kilka dni temu Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech ogłosili, że jego szczepionka przeciwko koronawirusowi gwarantuje 95% skuteczność, zarówno w ciężkim i łagodnym przypadku COVID-19. Wobec czego firmy farmaceutyczne uznały, że dobre wyniki w zakresie bezpieczeństwa oznaczają, że szczepionka powinna kwalifikować się do zezwolenia na stosowanie w nagłych wypadkach, zwłaszcza takich jak ogólnoświatowa pandemia.

W USA o wcześniejszym użyciu szczepionki, która nie ukończyła ostatecznych testów może zadecydować Agencja Żywności i Leków (FDA- Food and Drug Administration), która dopuszcza leki do obrotu oraz informuje pacjentów o zagrożeniach związanych ze stosowaniem np. szczepionki. Pozytywna opinia wydana przez Agencję Żywności i Leków jest uznawana także poza Stanami Zjednoczonymi za wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie.

Firmy farmaceutyczne przedstawiły odpowiedni wniosek przed FDA, który pozytywnie rozpatrzony ma zezwolić na awaryjne użycie szczepionki. Podobne wnioski koncerny farmaceutyczne planują skierować do władz w Europie i Wielkiej Brytanii. Koncern Pfizer szacuje, że do końca roku może mieć dostępnych 50 milionów dawek. Osoby, które będą zainteresowane użyciem szczepionki, będą potrzebować dwóch dawek w odstępie trzech tygodni.

FDA ma przygotować własną analizę dotyczącą szczepionek, niezależną od koncernów farmaceutycznych, którą opublikuje na początku grudnia podczas głosowania nad wnioskiem.

Szczepionki Pfizer-BioNTech są wykonane przy użyciu nowej technologii. Nie zawierają prawdziwego koronawirusa. Zamiast tego są wykonane z fragmentu kodu genetycznego, które wystrzeliwuje wirusa. Ten informacyjny RNA lub mRNA instruuje organizm, aby wytworzył nieszkodliwe białko ‘’trenując’’ komórki odpornościowe, aby je rozpoznawały, jeśli w końcu pojawi się prawdziwy wirus.

Szczepionki nadal są badane, średni okres wprowadzenia nowych szczepionek na rynek po dokładnych badaniach trwa około 10 lat. Działania, które obecnie są proponowane rządowi amerykańskiemu, a następnie zapewne zostaną zaproponowane rządom europejskim nie mają żadnych gwarancji bezpieczeństwa, ponieważ szczepionka nadal uważana jest za eksperymentalną.

Źródło

Źródło

SKOMENTUJ

2+6 =
Piotr 25.11.2020 Skutecznie wybije 95% zaszczepionych. Cicho czysto i bezkrwawo.