9.8 C
Warszawa
czwartek, 23 września, 2021

Holenderski rząd miesiącami ignorował prośby ambasady w Kabulu o ewakuację z Afganistanu

Zobacz także

Rząd Holandii przez wiele miesięcy ignorował prośby swojej ambasador i innych pracowników placówki dyplomatycznej w stolicy Afganistanu o ewakuację z tego kraju – wynika z korespondencji między Kabulem a Hagą, do której dotarł dziennik “De Volkskrant”.

Zdaniem informatorów gazety pierwsze prośby miały miejsce już w marcu ubiegłego roku. Nie były one jednak traktowane poważnie przez resort spraw zagranicznych – pisze „De Volkskrant”, podkreślając, że dysponuje dokumentami, które to potwierdzają.

Wraz z postępami ofensywy talibów personel holenderskiej placówki w Kabulu bezskutecznie naciskał na centralę w Hadze, rozpoczęła przygotowania do ewakuacji.

Z informacji dziennika wynika, że po raz pierwszy pracownicy ambasady informowali ministerstwo spraw zagranicznych o potrzebie pilnej ewakuacji 9 marca 2020 r. Niespełna dwa miesiące później, 11 maja, w kolejnej korespondencji „błagali o ewakuację, obawiając się o swoje życie” – pisze „De Volkskrant”. Jak dodaje, MSZ i urzędnicy odmawiali do czasu, kiedy talibowie zajęli Kabul.

Ministerstwo spraw zagranicznych odpiera zarzuty. „Upadek Kabulu był zaskoczeniem dla wszystkich” – cytuje przedstawiciela resortu portal NOS.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane