20.3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej bez publicznych obchodów

Zobacz także

Bez publicznych obchodów świętowany jest w tym roku Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. We wtorek zaplanowano poświęcone Polsce programy w węgierskim radiu i telewizji, a Instytut Polski w Budapeszcie zaproponował m.in. darmowe lekcje polskiego online.

Na gmachu węgierskiego parlamentu w Budapeszcie zawisła we wtorek polska flaga. Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będzie w tym roku świętowany bez publicznych uroczystości ze względu na trudną sytuację epidemiczną na Węgrzech.

We wtorek w kilku programach węgierskiej telewizji i radia podejmowana będzie tematyka polska, a w rozgłośniach radia Bartok i Danko emitowane będą utwory polskich kompozytorów. Wieczorem telewizja M5 pokaże film Andrzeja Wajdy „Tatarak”.

W telewizji Duna także w następnych tygodniach będzie można zobaczyć polskie filmy: „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Wajdy, „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Cwał” Krzysztofa Zanussiego i „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego.

Instytut Polski z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przygotował darmowe lekcje języka polskiego online prowadzone przez lektorki Instytutu.

Oprócz tego Instytut zaproponował wszystkim chętnym udział w konkursie na dopisanie współczesnej kontynuacji znanego powiedzenia „Polak-Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”, tak by odpowiadało współczesnym realiom i osobistym doświadczeniom. „Mamy nadzieję, że dzięki tej wspólnej zabawie stworzymy nowe zwrotki tego przysłowia” – powiedziała PAP dyrektorka Instytutu Joanna Urbańska.

Jak podkreśliła, zdarzają się także oddolne inicjatywy w sferze przyjaźni polsko-węgierskiej, czego przykładem może być porządkowanie przez węgierskich mieszkańców grobu polskiego uchodźcy z 1939 r., który zmarł na Węgrzech w 1945 r. w miejscowości Monor. Wkrótce zostanie zamieszczony w internecie film po polsku i węgiersku poświęcony tej inicjatywie. „Cieszymy się ze wszystkich namacalnych dowodów przyjaźni” – podkreśliła.

Rano we wtorek proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie Krzysztof Grzelak odprawił w Kościele Polskim w dzielnicy Koebanya mszę św. w intencji narodów polskiego i węgierskiego, którą transmitowano przez internet.

O godz. 18 wieczorem natomiast jest planowana w Goed na wschód od Budapesztu msza św. w intencji rodzin polsko-węgierskich, którą odprawi proboszcz Krzysztof Miklusiak zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa, bez udziału wiernych. Także ta msza będzie transmitowana przez internet.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane