0.3 C
Warszawa
poniedziałek, 6 grudnia, 2021

Dawka przypominająca szczepienia dla wszystkich dorosłych

Zobacz także

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleca przyjęcie dawki przypominającej szczepienia przeciw Covid-19 przez wszystkie osoby dorosłe, w pierwszej kolejności przez osoby w wieku powyżej 40 lat – poinformowała w środę szefowa tej unijnej agendy Andrea Ammon.

Jak podkreślił Ammon, dawka przypominająca powinna być przyjęta co najmniej sześć miesięcy po pełnym zaszczepieniu.

„Dostępne dane pochodzące z Izraela i Wielkiej Brytanii ukazują wyraźną poprawę ochrony przeciw zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi choroby po zastosowaniu dawki przypominającej we wszystkich grupach wiekowych w perspektywie krótkoterminowej” – przekazało ECDC w opublikowanym w środę raporcie.

Zalecenia ECDC nie są wiążące dla rządów krajów Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest pomoc przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki ochrony zdrowia w poszczególnych państwach.

Oczekuje się, że Komisja Europejska weźmie pod uwagę nowe zalecenia w związku z proponowanymi zmianami w zakresie używania certyfikatów covidowych – pisze Reuters, powołując się na unijnych urzędników.

Zalecenie ECDC w sprawie dawki przypominającej to znacząca zmiana w stosunku do pierwotnych wytycznych tej instytucji – zauważa agencja Reutera.

We wrześniu Europejska Agencja Leków (EMA) i ECDC wspólnie oświadczyły, że nie ma potrzeby natychmiastowego rozdysponowania dawek przypominających wśród zaszczepionych dwiema dawkami w ogóle populacji. Zasugerowano, że dawkę przypominającą należy brać pod uwagę w przypadku osób o osłabionym układzie odpornościowym i może ona także spełniać rolę środka stosowanego pomocniczo dla osób starszych. (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane