16.8 C
Warszawa
sobota, 12 czerwca, 2021

Charles Michel do Białorusinów: Unia Europejska was nie zostawi

Zobacz także

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił w środę w Parlamencie Europejskim, że Unia nie zostawi Białorusinów. Po raz kolejny skrytykował też zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu linii Ryanair w Mińsku w celu aresztowania opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

“Chciałbym się zwrócić do całego narodu białoruskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tych obywateli, którzy walczą o wolność słowa i demokrację: Unia Europejska jest po waszej stronie i będziemy wspierać was tak, abyście mogli wybierać swoją drogę” – zadeklarował Michel, przedstawiając europosłom sprawozdanie z unijnego szczytu, który odbył się 24-25 maja.

“Raman Pratasiewicz oraz wszyscy więźniowie polityczni, zwracam się do was: UE nie spocznie, dopóki nie zostaniecie uwolnieni. Apeluję też do pana prezydenta Łukaszenki. Musi pan jak najszybciej uwolnić pana Ramana Pratasiewicza, jest pan w pełni odpowiedzialny za jego zdrowie psychiczne i fizyczne” – dodał Belg.

Po raz kolejny potępił również zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair z ponad 170 pasażerami na pokładzie, nazywając to działanie “porwaniem” i “piractwem”.

23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

- Advertisement -

więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Ostatnio dodane